| LOGIN
You are here: My Council » About Council » Audit Committee
Risk & Audit Committee

Council has established an Audit Committee based on guidelines issued by the Division of Local Government.  The Committee membership consists of two Councillors and three appointed members of the community with business and/or governance experience.

Membership

The following people are members of the committee

  • Councillor Andrew Guile - Councillor Guile was elected in September 2008 as a representative for Ward 1. He was appointed as a member of this committee on 16 December 2008, reappointed 21 September 2010, 28 June 2011, 25 September 2012, 24 September 2013 and appointed an alternate member on 16 September 2014. His term will finish in September 2016.

  • Councillor John Wells - Councillor Wells was elected in September 2012 for Ward 1 and is Deputy Mayor. He was appointed as a member for this committee on 25 September 2012, reappointed 24 September 2013 and 16 September 2014. His term will finish in September 2016.

  • Councillor Allan Baptist - Clr Baptist was elected in September 2012 for Ward 3. He was appointed as the alternate Councillor member of this committee on 25 September 2012, reappointed 24 September 2013 and appointed as a Councillor member on 16 September 2014. His term will finish in September 2016.

  • Councillor Jemma Tribe - Clr Tribe was elected in September 2012 for Ward 2. She was appointed as an additional alternate Councillor member of this committee on 22 July 2014 and reappointed 16 September 2014. Her term will finish in September 2016.

  • Ms. Diana Price is appointed for the period of January 2016 to December 2019. Ms Price has over 20 years’ experience in the private sector within financial services and currently works as CFO for HLK Group Pty Ltd. Her experience has covered the areas of accounting, operations, compliance, audit, risk management and corporate governance. Ms Price has a BEc (Economics) from the University of Sydney, she is a member of CPA Australia and has previously volunteered as Treasurer on a number of community groups.

  • Dr Philip Ross - Dr Ross is appointed for the period of February 2015 to December 2018. Dr Philip Ross is an Associate Professor in accounting at the University of Western Sydney. His qualifications include a B.Bus (Accounting), M.Com (Accounting) and a PhD. Dr Ross is also a member of The Institute of Chartered Accountants Australia. His research interests focus on audit and governance issues in local government and he is a member of a number of other local government audit committees in NSW.

  • Mr Tony Messner (Chairperson) - Mr Messner is a resident of Bomaderry and was appointed for the period of December 2012 to December 2016. He is a retired fellow of the Institute of Chartered Accountants and the CPA. Mr Messner is semi-retired after an extensive career in business and politics. He has over 40 years' experience as a public accountant including internal and external auditing. He was also a Federal Government Minister for several years.

Committee Charter

The objective of the Audit Committee is to provide independent assurance and assistance to the Shoalhaven City Council on risk management, control, governance and external accountability responsibilities.

The  Audit Committee Charter (PDF 77kb) sets out the committee's role and operation in more detail.

Internal audit

Council also has an  Internal Audit Charter (PDF 78kb) which details the roles and responsibilities of Council's internal audit staff.